Комунальний заклад "Навчально-виховний комплекс "Загально-освітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад"№ 3" Кам'янської міської ради

 





В здоровому тілі - здоровий дух!

 

Виховний захід
«У здоровому тілі – здоровий дух»



Мета: довести  до  свідомості  учнів,  що  шкідливі  звички  є  основною
причиною порушень здоров’я, сформувати уявлення про те, що здоров’я значною мірою залежить від них самих, формувати негативне ставлення до шкідливих звичок (паління, вживання алкогольних напоїв, наркотиків); пропагувати здоровий спосіб життя; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я; розвивати мислення, здібності учнів.

Обладнання: веселка здоров’я, кросворд, мультфільм «Мойдодир», сигнальні
                       картки, предмети особистої гігієни (подарунки).

Хід заняття

1. Вступне слово вчителя. «Мозковий штурм».
Що на вашу думку означає слово «здоров’я»? Які асоціації воно викликає? На запитання «Що таке здоров’я» сучасна наука налічує близько 300 відповідей, зокрема:
«Здоров’я – одне з основних джерел радості, щасливого повноцінного життя»;
«Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб». (Визначення Всесвітньої організації охорони здоров’я)

2. Робота з прислів’ями про здоров’я, висловами.
Нема щастя без здоров’я.
Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо. (Українська приказка)
Здоров’я – найвище благо. (Латинська мудрість)
Здоров’я – не все, але без здоров’я – ніщо. (Сократ)
А як зберегти здоров’я? Що спричинює нездоров’я?

3. Робота зі схемою «Веселка здоров’я». (див. додаток 1).
Обговорення

4. «Рольова гра». Слово надається запрошеним гостям
Лікар-дієтолог
Їжа — основне джерело енергії, яке необхідне для життєдіяльності, організму людини. З їжею ми одержуємо по¬живні речовини що сприяють росту і розвитку нашого організму. Їжа забезпечує організм людини такими основ¬ними складовими: білками, жирами, вуглеводами, вітамі¬нами, неорганічними речовинами та водою. Їжу ще називають харчовими продуктами.
Для нормального росту і розвитку організму людини
особливо потрібні вітаміни. Вітаміни, мінеральні солі й вода добре засвоюються організмом, і продукти, в яких вони містяться,
легко перетравлюються. Жири і вуглеводи дають організ¬му енергію, після перетравлення їх залишки відкладаються як жир і глікоген. Люди, які отримують з їжею достатню кількість вітамінів, значно витриваліші до захворювань, відзначаються бадьорістю, доброю пам'яттю і працездатністю.
Про що слід подбати, забезпечуючи свій організм поживними речовинами?
Рослинні білки є у горіхах, насін¬ні різних культур, зокрема бобових, крупах, а тваринні — у м'ясі, рибі, яйцях, молочних продуктах тощо. Вуглеводи містяться у фруктах, овочах, насінні зернових, меді, моло¬ці. Жири сприяють засвоєнню вітамінів. Вони містяться в маслі, салі, сметані, олії тощо. Неорганічні речовини (мінеральні солі) сприяють нормальному функціонуванню кіс¬ток, зубів, крові, м'язів. До них належать кальцій, фосфор, залізо, йод, магній тощо. Вони містяться у молоці, рибі, яйцях, зелених овочах, яблуках печінці, м’ясі, чорному хлібі, крупах (особливо гречаній), продуктах моря тощо.
Продукти харчування мають бути свіжими, чистими, якісними, щоб вони своєчасно і легко засвоювалися ор¬ганізмом.

Лікар-стоматолог.
Діти, що треба робити, щоб зуби були здорові?
Так, їх потрібно чистити. Це люди зрозуміли давно. І чого тільки не пробували задля цього.
Давні греки, наприклад, чистили зуби попелом, товченим склом.
Зубною щіткою їм слугували ганчірочки з вовни, просякнуті медом. Мешканці індії жували деревинну кору. А мешканці Сибіру жували спеціально оброблену смолу.
У другій половині XVІІ ст. винайшли новий спосіб – сіль. У XIX ст. зуби стали чистити товченою крейдою: порошок із м’ятним екстрактом.
Зубна ж паста з’явилася лише у 20-ті роки ХХ ст.
Слідкуйте за зубами і не забувайте, що здоров’я зубів – здоров’я всього організму.
На згадку про нашу зустріч я дарую вам пам’ятку «Корисне для зубів» .
Сир – знищувач бактерій, містить речовини, що захищають зубну емаль від руйнування.
Яблука, морква, груша і ін. – зміцнюють ясна, уповільнюють процес руйнування зубів.
Йогурт = кальцій – сприяє росту здорових зубів, надає білосніжного кольору.

Виступи науковців.
1. Наприкінці XIX століття лікар Моріс Ленде спостерігав дію алкоголю на поведінку і здібності дітей у віці від 6 до 15 років. Після вживання алкоголю вони ставали незвично активними, швидко читали, але в написанні робили багато помилок, в арифметичних діях робили грубі помилки. Заучування на пам'ять їм вдавалося з тяжкістю, 13–15-річні хлопчики не могли передати своїми словами зміст прочитаного. У всіх дітей змінювався характер, вони ставали неслухняні, грубі, з підвищеною самооцінкою.
Відомий російський лікар І. В. Сажін, який займався
дослідженням дії алкоголю на нервову систему, у 1902 році писав: «Що стосується дитячого, підліткового і юна¬цького віку, то для правильного гармонійного розвитку вольових, моральних і розумових якостей необхідно не вживати спиртні напої у будь-якому виді й у будь-якій кількості». А народна мудрість говорить: «Здоров'я входить золотниками,_а_виходить пудами», тобто здоров'я легше втратити, ніж поправити.
2. Кожні чотири  хвилини помирає людина, смерть якої зумовлена курінням сигарет. Курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не палить. Висновок один: паління – надзвичайне лихо і велика небезпека для здоров'я.
Нікотин – поширений соціальний наркотик. Паління завдає великої шкоди фізичному станові людини. Курці шкодять не лише собі, а й людям, які перебувають поруч і дихають отрутою – димом.
У французькому курортному місті Ніцці 1934 року гурт молоді влаштував змагання: хто викурить найбільше цигарок? Переможець мав одержати приз. Виг¬рали двоє, але нагороду «переможці» не змогли одержати.
Викуривши по 60 цигарок, вони померли. Однорічна дити¬на отруїлась, з'ївши цигарку.
Унаслідок паління в організмі руйнується значна кількість вітаміну С. Установлено, що одна викурена цигарка позбавляє організм_25_мл аскорбінової кислоти. Така кіль¬кість цієї кислоти є в одному апельсині. Отже, людина, яка викурює 20 цигарок на день, повинна з’їсти 4 кг апельсинів
  3. Наркоманія страшна сама по собі. Людина, яка стала на цей шлях, рано чи пізно втрачає людську подобу. Порушується психіка, деформується уявлення про світ, знижується працездатність. Крім цього наркомани піддаються ще одній небезпеці – заразитися венеричними хворобами у тому числі й СНІДом.
Механізм дії всіх наркотиків однаковий, конкретні вияви впливу тієї чи іншої речовини на організм людини мають свої особливості, які визначаються видом наркотику.
Існує три етапи наркозалежності.
Після першої спроби наркотику починається етап епізо¬дичного вживання. У деяких людей наркотична за¬лежність може виникнути вже одразу після першого вве¬дення якоїсь наркотичної речовини.
Наступний етап — психологічна залежність. Людина думає про приємні відчуття від наркотиків. Їх уживання стає частішим, систематичним.
Нарешті, третій етап — фізична залежність. При спро¬бах обійтися без наркотичної речовини погіршується фізич¬ний стан людини. Це змушує її шукати наркотик, збільшу¬вати його кількість. Людина втрачає цікавість до всього, що не пов'язане з наркотиком: робота, сім'я, захоплення, спорт стають нецікавими, непотрібними.
  Продовжується фізичне руйнування організму, пору¬шується функція нервової системи, печінки, нирок. Якщо наркоман не пройде спеціального лікування, то наступає передчасна смерть.

5. Слово вчителя «Замислись над цим»
Хто палить – скорочує своє життя на 8-9 років.
1 цигарка – 8 хвилин життя.
Одна пачка цигарок протягом 20 років – 6 кг. шкідливих і небезпечних речовин.
80% курців хворіють на бронхіт, на 5% знижується об’єм пам’яті.
68% диму 1 цигарки (800 різних хімічних з’єднань) потрапляє в середовище й забруднює його.
!Кожні 10 секунд гине одна людина від тютюну.
Алкоголь: 90-98% залишається в організмі й руйнує клітини.
Наркотики: на 30-40 років скорочується життя.
У світі 1 млн наркоманів (кожен шостий мешканець)
Таким чином, здоров’я людини – одна з глобальних проблем людства А серед причин поганого здоров’я – неувага до власного здоров’я і невміння його берегти.

6. Гра «Закінчи речення»
Якщо хочеш бути здоровим, то …

7. Кросворд «Здоров’я» (див. додаток 2)

8. Гра «Дозволяється-забороняється»
(5-6 учнів запрошуються для участі, гравець має дати відповідь, використовуючи сигнальну картку «червону» – забороняється, «зелену» – дозволяється. Переможець отримує приз – зубну пасту.)
• Мати особисте мило і мочалку
• Пити окріп та їсти гаряче
• Не виходити на вулицю, не запрошувати нікого в гості
• Колупати з зубах булавкою, ампулкою ручки
• Займатися спортом
• Стежити за чистотою взуття
• Користуватися чужою зубною щіткою
• Правильно харчуватися
• Часто їсти сиркову масу
• Жувати гумку, що не містить цукор
• Гризти льодяники
• Гризти нігті
• Дивитися передачі про здоров’я
• Чистити зуби
• Користуватися зубочисткою

9. Телеграма від Мийдодира
Я бажаю вам, дівчатка,
Я бажаю вам, хлоп’ятка,
Вашим татам, мамам,
Бути здоровими завжди.
Ви зарядкою займайтесь
І водою обливайтесь
Кожен ранок, кожен день.
І звичайно, закаляйтесь –
Це все так поможе вам.
Будьте веселі і сміливі,
Кмітливі і вмілі.
Ви повинні вчитися
І вміти відпочить.
Для здоров’я всім потрібен рух!
Ось чому в здоровім тілі є здоровий дух!

10. «Ярмарок здоров’я»
(щоб отримати подарунок, треба дати відповідь на запитання; запрошуються на ярмарок учні, які були активні протягом виховної години, а також ті, хто був пасивним)
– Як ви гадаєте, чи впливає хвороба зубів на здоров’я усього організму і чому?
– Солодка, смачна,
Та не їстівна
Хоч на зуби кладуть,
Та ніколи не жують (Паста)
– Найвідоміший лікар (Айболить)
– Покріпшають, якщо щоранку робити зарядку (М’язи)
– Багато зубів маю, та нікого не кусаю (Розчіска)
– Те, що міститься у фруктах і овочах (Вітаміни)
– Я і кругле, і гладке,
Не м’якеньке, а скляне.
Хто гляне на мене,
Той побачить себе (Дзеркало)

11. Заключне слово вчителя.
Ви, діти, люди нового тисячоліття. Нове покоління несе нову моду. Сучасна мода одна – здоров’я. Бути здоровим – модно, стильно, красиво, класно!
Сучасний стан краси – здорова людина, яка обирає здоровий спосіб життя.
Хай щастить вам на шляху до власного здоров’я!

 

Ф – фізичне виховання
П – психологічний аспект
С – соціальний аспект
Д – духовний аспект

ДОДАТОК 2

Питання до «Сходинок здоров’я»

1. Продукт, знищувач бактерій (сир)
2. Набутий синдром, який викликається вірусом імунодефіциту людини (СНІД)
3. Зуби чистити щодня не лінуюсь завжди я. Допоможе мені чітко у цій справі зубна … (щітка)
4.  Найцінніше, що є в людини, його тривалість у курців скорочується в середньому на 17 років (життя)
5. Знає  мавпа і гієна, всім потрібна… (гігієна)
6. Одна з головних складових тютюну. Дуже небезпечна отрута. Кінь гине від однієї її краплі (нікотин)
7. Добровольці, котрі розповідають своїм одноліткам про шкідливість уживання наркотиків, тютюну та алкоголю (волонтери)
8. Діяльність спеціалістів, спрямована на зміну поведінки, що, в свою чергу, може знизити бажання курити, пити алкоголь чи вживати наркотики (профілактика).