Комунальний заклад "Навчально-виховний комплекс "Загально-освітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад"№ 3" Кам'янської міської ради

 





Дніпропетровщині 80 років

РІДНІЙ ДНІПРОПЕТРОВЩИНІ –

80 РОКІВ

Усний журнал «Моя земля – Дніпропетровщина».

Мета: на прикладах основних подій показати становлення Дніпропетровської області як однієї з провідних областей незалежної Української держави, окреслити її вагому частку в історії, культурі, спорті, галузі ракетно-космічної техніки; сприяти формуванню історичної пам’яті, вихованню патріотичних, громадянських почуттів школярів; формувати у дітей почуття особистої відповідальності за долю свого рідного краю, активної життєвої позиції, яка сприятиме процвітанню Дніпропетровщини у майбутньому.

 

                                    Хід уроку.

                                   Країв прекрасних і трудящих

                                   В житті немало знаю я,

                                   Та серед них ти все ж найкраща,

                                  Дніпропетровщино моя!

                                                                                 Н. Яцина

1. Вступне слово вчителя.

   Славна історія дніпропетровської землі – це частина безсмертної історії нашої України, і вісімдесятилітній ювілей – це добрий привід для того, щоб частіше задавати собі питання: хто ми, звідки, де наші витоки, якими буде наше найближче майбутнє? Ми всі горді з того, що на Дніпрородженій землі, овіяній легендами від скіфських поселень, козацької слави до сучасної вугільно-металургійної бази, багатогалузевої промисловості, аграрного та будівельного комплексів, одного з не багатьох у світі центрів ракетно-космічного будівництва, живуть працьовиті, гарні й розумні люди.

   Дніпропетровщина була й залишається економічною опорою держави, утримуючи перші місця серед областей України фактично з усіх соціальних і економічних показників. Збереження значного науково-технічного й освітнього потенціалу, утвердження глибинних духовних традицій нашого краю, примноження його культурних надбань – запорука впевненого сьогодення області та її поступу в майбутнє.

2.Проекти учнів по сторінкам рідного краю.

  1 група «Дніпропетровщина. Минуле.»

  2 група « Дніпропетровщина. Сучасність.»

  3 група «Поетична Дніпропетровщина».

3.Слово вчителя.

У Дніпропетровщини та Дніпродзержинська, нашого рідного краю, як і в України є свої символи. Прослухайте вірш і скажіть, кого або що ми відносимо до природних символів нашої області?

Лелека на хаті, верба і калина,

Пшеничні лани, голосні солов’ї,

Гаряча й рум’яна з печі хлібина,

Каштановий цвіт і шумливі гаї…

Дніпро і Самара,

Що кровю облита у нашім краю,

У дніпровських землях – людині пошана,

Люби й поважай Батьківщину свою!

                                                                  А. Ткаченко

- Про які символи нашого краю згадано у вірші?

- Що потрібно робити, щоб наша земля процвітала, була сильною і розвинутою в молодій незалежній Україні.

Здавна дівчата й хлопці плели вінки. І нам з вами треба заплести віночок побажань для України.

 

 

4. «Вірю-не вірю»

 

На сході наша область межує з ... областю

а) Кіровоградською;                      б) Херсонською;

в) Донецькою;                                г) Полтавською.

 

Дніпропетровська область розташована в .... частині України:

а) центральній;    б) північній;     в) південній.

 

На півдні сусідами нашої області є ...

а) Херсонська область;                   б) Полтавська область

в) Харківська область;                    г) Запорізька область.

 

Площа нашої області становить...

а) 31 900 км2;      б) 26 500 км2;         в) 603 700 км2.

 

Яку площу займає наша область і скільки це становить

відсотків від загальної території України? (31,9 тис. кв. км (5,3% території України)).

Яка протяжність області з півночі на південь і із заходу на схід?

 

(Протяжність області з півночі на південь — 130 км, із заходу на схід — 300 км).

 

З якою областю у нас найдовший і найкоротший кордон?

(Найдовший – з Харківською, найкоротший – з Миколаївською областями).

 

Яка відстань від Дніпропетровська до Києва?

(Відстань до м. Києва: залізницею 530 км, автодорогами 480 км).

 

Коли була утворена Дніпропетровська область? (27 лютого 1932 року).

Прочитайте уважно твердження. Чи не закралось в ньому помилки?

«9 лютого 1932 Дніпропетровськ став обласним центром з підпорядкуванням йому міст: Запоріжжя, Каменське (нині - Дніпродзержинськ), Кривий Ріг». (Помилка відсутня).

З якого року обласний центр носить сучасну назву?

(З 1926 р. – Дніпропетровськ).

Які географічні координати обласного центру?

(48o 28' пн.ш., 35o 3' сх.д. – місто знаходиться практично на одній широті з Парижем і одній довготі з Єрусалимом).

З якими європейськими регіонами можна порівняти Дніпропетровську область за географічним положенням і значущістю? (З такими відомими європейськими регіонами, як Рур (Німеччина), Валлонія (Бельгія), Верхня Сілезія (Польща) – за значним розвитком чорної металургії, Лотарингія (Франція) – за запасами залізної руди, Жиронда (м. Бордо, Франція) – за розвитком військово-промислового комплексу, департамент Верхня Гаронна (м. Тулуза, Франція) – за ракетно-космічним комплексом).

Які європейські країни перевищує за площею наша область? (11 країн: Албанія, Македонія, Сербія, Чорногорія, Люксембург, Андорра, Мальта, Ліхтенштейн, Сан-Марино, Монако, Ватикан).

 

5. Узагальнююче слово вчителя.

- Що потрібно робити людям, щоб їхній рідний край процвітав і розвивався?

- А що може зробити вже зараз кожен із вас для своєї маленької Батьківщини?

Любімо свій край рідний, цінуймо те, що над нами зараз хоч і не зовсім безхмарне, проте, мирне небо, що мова наша українська бринить у серцях людей, що маємо прекрасну, незалежну державу, і живемо в чудовім краю, що носить горде ймення – Дніпропетровщина.